הקפאת תשלום משכנתא

הקפאת תשלומי משכנתא

יש תקופות לחוצות מבחינה כלכלית. למשל כאשר יש הוצאות לא מתוכננות שצצות פתאום, או בתקופת חיפוש עבודה של אחד מבני הזוג ובנוסף יש את תשלומי המשכנתא מכבידים כל חודש. הצעת חוק חדשה עברה קריאה שניה ושלישית תחייב את הבנקים לאשר הקפאת תשלומי משכנתא לתקופה של למעלה משלושה חודשים. 

במה זה שונה ממה שהיה עד היום?

עד היום אישור בקשה לדחיית החזרי משכנתא חודשיים הייתה תלויה ברצון הבנק. לצערי, במקרים רבים הבנק אישר רק "גרייס"  כלומר דרש מהלקוחות תשלום של הריבית. לעיתים רחוקות אושרה הקפאת תשלום מלאה של יותר מחודש חשוב להבין שכלל אצבע תשלומי הריבית הם כמחצית מהחזר המשכנתא החודשי. לכן אם החזר המשכנתא ממוצע היה 6,000 ש"ח בחודש. בעת ההטבה הלקוח היה נאלץ לשלם כ 3,000 ש"ח. עדיין סכום לא מבוטל.

לפני לקיחת המשכנתא מומלץ לבדוק את גובה ההחזר. לקריאת מאמר חשוב על קביעת גובה החזר חודשי.

מתי הבנק יהיה חייב לאשר הקפאת משכנתא?

הצעת החוק החדשה מחייבת את הבנקים לאשר הקפאת תשלומים למשך שלושה חודשים במקרים הבאים:

– אבטלה 
– מחלה לתקופה ארוכה של מעל לשלושה חודשים 
– יולדות שלא חזרו לעבודה בתקופה של חצי שנה לאחר הלידה ובסיום קבלת דמי הלידה.

חשוב לזכור: לא מומלץ להפסיק תשלום משכנתא באופן חד צדדי. אפילו אם המצב הכלכלי קשה החלטה חד צדדית לא לשלם את המשכנתא עלולה לגרום לך לבעיות רבות. איחור של תשלום משכנתא וכמובן מצב של אי תשלום נרשם במערכות הבנק. כאשר נרשמים שלושה איחורים או אי תשלומים רצופים במשך שנה. נרשמת הערה במחשבי הבנק. ויהיה קשה מאוד לקבל הלוואה או משכנתא נוספת בשנים הקרובות.

היתרונות בהקפאת משכנתא ברורים. כאשר נמצאים בתקופה קשה מבחינה פיננסית. בין אם ההוצאות עולות או יש אי ודאות מבחינת מקום העבודה. תשלום החזר משכנא הופך להיות מהותי ומכביד. כל הקלה בתשלום החודשי, אפילו לתקופה קצרה יכול לעזור.

הבנקים מבינים זאת, ומאפשרים הקפאה כלשהי של תשלומי המשכנתא. אמנם הבנק לא מאשר באופן מיידי את הקפאת המשכנתא. הצעת החוק החדשה תחייב את הבנק לאפשר הקפאת תשלומי משכנתא למשך שלושה חודשים לפחות .

עצה חשובה: אמנם מקבלים מהבנק הקפאה של תשלום או שניים, אבל זו בהחלט לא מתנה. חשוב לנצל את הזמן ולהתכונן כיצד לשלם את המשכנתא בחודשים הבאים

המאמרים שלי יכולים לחסוך לך עשרות אלפי שקלים, כדאי לך להשאר מעודכן:

הקפאת משכנתא בעת רכישת דירה חדשה

כאשר קונים דירה חדשה לפני מכירת הדירה הנוכחית, יש מצב שלוקחים משכנתא על הדירה החדשה. הבנק מחשב גם את ההחזר על המשכנתא על הדירה הקיימת וגם על החדשה. לפעמים נוצרת בעיה של כושר החזר משכנתא. כפי שמוסבר במאמר על משכנתא לדירה שניה.

במקרה כזה, אפשר לבקש מהבנק הקפאה של החזר משכנתא חודשי עד המכירה של הדירה. או לחילופין כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות פרטי לגבי האפשרות של פריסת התשלומים לתקופה ארוכה יותר. כדי להקטין את החזר משכנתא חודשי . כך הבנק יוכל לאשר את המשכנתא עבור רכישת הדירה החדשה בנוסף להחזר משכנתא חודשי מוקטן עבור הדירה הנוכחית.

בתהליך רכישת דירה בחודשים הקרובים. חבל להמר על כספך.
זה הזמן להתקשר אלי עכשיו ולהתחיל לחסוך כסף 054-8600447

כמה עולה לנו הקפאת משכנתא?

כפי שהבנת, אין מתנות חינם. הבנק לא ממש מתנדב להקפיא את התשלום. למעשה הקפאת המשכנתא תעלה לך בהחזר יותר גבוהה בתום ההקפאה. תשלומי המשכנתא שנדחים במהלך משכנתא בחופשה ייפרסו מחדש ליתרת תקופת המשכנתא, ובהתאם יגדלו ההחזרים החודשיים.

אסביר בדוגמא: המשכנתא של נניח מליון שקלים נלקחה לתקופה של 20 שנה ריבית קבועה של 4% החזר חודשי קבוע של 6060 ₪ לאחר 5 שנים, הלקוח מבקש הקפאת משכנתא למשך 6 חודשים היתרה של המשכנתא לפני ההקפאה 819,238 ₪ החזר משכנתא חודשי לאחר ההקפאה יעלה ל כ 6200 וזאת מכיוון שיתרת ההלוואה לאחר ההקפאה לא השתנתה. אבל תקופת המשכנתא שנותרה קוצרה בשישה חודשים. במקום עוד 180 תשלומים ,נותרו רק 174 תשלומים. לכן כל תשלום גדל בכ 140 שקלים כל חודש. זה משהו שחייבים לקחת בחשבון בכל בקשה להקפאת משכנתא.

משק בית מפסיד בממוצע כ 140,000 ש"ח בעסקת משכנתא בגלל חוסר ידע פיננסי כדאי לך להתקשר אלי כבר עכשיו ולהתחיל לחסוך 054-8600447

כיצד ניתן להקפיא תשלומי משכנתא כיום:

בנק מזרחי טפחות משכנתאות –משכנתא בחופשה  
בנק לאומי – פסק זמן מהמשכנתא 
פועלים משכנתאות – חופש מהמשכנתא

בנק הפועלים מאפשר הגשת בקשה להקפאת משכנתא באינטרנט.

עדות שחר פליישמן על ארז שמש יועץ משכנתאות

יועץ משכנתא פרטי יוכל לסייע לכם בלקיחת משכנתא הניתנת להקפאה

– יועץ משכנתאות אובייקטיבי בודק שבחוזה המשכנתא שחתמת יש סעיף שמאפשר הקפאת משכנתא.
– יועץ משכנתאות פרטי יוכל להמליץ לכם איזה סוג הקפאה כדאי לכם לבקש הקפאה מלאה או רק תשלומי ריבית ( גרייס).
– בעת רכישת דירה או לפני מכירת הדירה שלך, יועץ משכנתאות פרטי יוכל להמליץ לך על הפתרון שמתאים לך. האם לסלק את המשכנתא הנוכחית, האם כדאי לפרוס את תשלומי המשכנתא הנוכחית כדי להקטין את ההחזר החודשי.

לסיכום

אפילו אם המצב הכלכלי קשה, לא מומלץ להפסיק לשלם את המשכנתא. זה עלול לפגוע בך בהמשך הפעילות מול הבנק שלך. חשוב לבצע הקפאת משכנתא בצורה מסודרת. רצוי לפנות ליועץ משכנתאות פרטי שיבחן את כדאיות המהלך וינחה מאילו מסלולים כדאי לבצע את ההקפאה.

חומרים נלווים להורדה:

מצגת המאמר

אודות כותב המאמר:

בעל תואר ראשון בכלכלה ו-MBA, הכשרות רבות והסמכות בתחומי הייעוץ הפיננסי למשפחות ולעסקים. למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחומי הכספים והפיננסים בחברות מובילות בארץ בעיקר בתחום ההי-טק והטכנולוגיה.

נהנית? כדאי להעביר את זה הלאה.

Share on facebook
לשיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
לשיתוף בוואטסאפ
Share on email
לשיתוף במייל

ליווי מלא לקבלת משכנתא

לפרטים נוספים >>

ליווי פיננסי לעסק שלך

לפרטים נוספים >>

המדריך ללקיחת משכנתא

להורדת המדריך מתנה >>

בדיקת סטטוס פיננסי למשפחות

להורדת המדריך מתנה >>

עכשיו זה קצת יותר מובן?

עולם המשכנתאות והפיננסיים עשוי מעט להפחיד, אבל בשבילי זו שפה מדוברת.
בשביל זה אני כאן – לעשות לך קצת סדר. אשמח לשתף אותך במאמרים נוספים:

סגירת תפריט
WhatsApp chat