יועץ משכנתא פרטי

יועץ משכנתא פרטי מול ייעוץ משכנתאות בבנק

כשחושבים על משכנתא עולה תמונה של בנק או פקיד בנק. זו התגובה הראשונית של רוב רוכשי הדירה. למה זה כך ? כי מגיל צעיר אנו מורגלים שהבנק הוא מוסד ששומר עלינו, דואג לנו. פקיד הבנק הוא זה ששומר על אחד הדברים החשובים ביותר -הכסף שלנו. פקידי הבנק תמיד לבושים יפה ומסודר. סניף הבנק הוא מקום מרשים. ואנחנו נוטים לשמוע בקול פקיד הבנק שמכיר אותנו ואת משפחתנו לאורך שנים רבות. ולכן כשאנו מבקשים לקחת משכנתא באופן אוטומטי אנו פונים ליועץ המשכנתאות בבנק.

השאלה הגדולה היא – האמנם זה צעד נבון?

הבנק הוא לא חבר ופקיד הבנק הוא לא יועץ משכנתאות עצמאי

חשוב שתבינו, הבנק הוא לא חבר. הבנק פועל כדי להרוויח כסף לבעלי המניות שלו. תפקידם של עובדי הבנק הוא לדאוג לרווחים של הבנק ולהגדיל אותם. חשוב לי לומר זאת בצורה ברורה : עובדי הבנק הם אנשים מצוינים ,רוב עובדי הבנק שנפגשתי איתם הם טובי לב ובעלי רצון אמיתי לעזור ללקוחות.

במקרים רבים פקידי הבנק מוגבלים במתן או הצעת מסלולים שהנהלת הבנק מבקשת לשוווק או למנוע לקיחת מסלולים אשר הנהלת הבנק אך עדיין הבנק רוצה להרוויח כסף. ולכן במקרים רבים עלול להיווצר ניגוד עניינים בין הטובה האמתית של הלקוח להצעת פקיד הבנק.

משק בית מפסיד בממוצע בעסקת משכנתא כ-160 אלף שקלים בגלל חוסר הבנה פיננסית

זה ממש סכום מטורף. רק לחשוב מה אפשר לעשות עם סכום כזה: טיסות לחו"ל, בגדים, חוגים וחופשות.

האם "יועץ משכנתאות" בבנק הוא יועץ משכנתאות עצמאי?

פקיד המשכנתאות בבנק הוא איש מקצוע. אבל במקרים רבים הוא מתפקד כמו איש מכירות. כאשר בהנהלת המשכנתאות בבנק מבקשים לשווק מסלול מסוים , נניח ריבית קבועה צמודה. פקידי הבנק מקדמים את המסלול הזה. פקידי הבנק מתוגמלים בין השאר בהתאם לרווחיות התיקים שהם עושים. לכן במקרים רבים התפקיד של בנקאי יותר דומה לאיש מכירות מקצועי אשר נמדד ביעדי מכירה שמוגדרים על ידי המנהלים שלו.

ואכן, בנקים רבים שינו את הגדרת התפקיד של אותם עובדים מיועצי משכנתאות למומחי משכנתא או פקידי משכנתא. אבל לאחר הבנה קצרה מבינים שמדובר באנשי מכירות המתמחים בתחום מאוד מורכב. לכן מעצם הגדרת התפקיד עובד הבנק אינו יועצי משכנתאות עצמאי

מודעת דרושים לבנק עבור יועץ משכנתאות
דרוש בנקאי משכנתא

אילו תכונות וניסיון הכרחי כדי להיות יועץ משכנתאות בבנק

אני חושב שמודעת הדרושים הזו מסכמת את הנושא האם הבנק דורש השכלה כלכלית מוכחת ? לא. השכלה פיננסית היא רק בגדר עדיפות. אבל מה חשוב לבנק ? מה תנאי חובה ? נכון . ניסיון בתחום המכירות. ועוד ניסיון מתחום כל כך תחרותי כמו מכירות הסלולר.

האם כעת האם יש ספק שפקיד הבנק אינו יועץ משכנתאות אובייקטיבי. יכול להיות שהמודעה כבר ישנה ולא עדכנית, יכול להיות /שהשתנו דברים. אבל העיקרון ברור.

מהו יועץ משכנתאות עצמאי

יועץ מעצם ההגדרה הוא איש מקצוע אשר מקבל את ההכנסה שלו או את שכר הטרחה שלו ישירות מהלקוח. זה אחד התנאים לאובייקטיביות של היועץ. פקיד משכנתאות בבנק אינו יועץ משכנתאות שכן את משכורתו הוא מקבל מהבנק בו הוא עובד. הוא עומד ביעדים שהנהלת הבנק מציבה לו. והוא מוכר את המוצרים שמהנהלת הבנק מבקשת לשווק.

לכן פקיד בנק מקצועי ככל שיהיה לא יכול להיות מוגדר כיועץ. זה סוג של הטעיה. נושא זה הועלה מספר פעמים לפיקוח על הבנקים. ואכן מספר בנקים שינו את הגדרת התפקיד של עובדי הבנק מיועצי משכנתאות למומחה משכנתאות או פקידי משכנתאות. לדעתי עובדי הבנק האלה באמת מומחים בתחומם.

אם כן מיהו יועץ משכנתאות פרטי

יועץ משכנתאות פרטי הוא איש מקצוע בעל השכלה פיננסית והבנה של עולם הבנקאות. הוא בעל ידע ב"שפה הבנקאית". את שכר הטרחה מקבל יועץ המשכנתאות הפרטי מהלקוח ומהלקוח בלבד. לכן הוא יועץ משכנתאות אובייקטיבי. כי כל הדאגה שלו היא רק לטובת הלקוח. יועץ משכנתאות עצמאי לא מתוגמל לפי מכירות או מיכסות.

יועץ משכנתאות פרטי לא מקבל תגמול מגוף פיננסי כלשהו. זה אסור לפי החוק וגם לא אתי.

יועץ משכנתאות פרטי לא מחוייב לבצע את המשכנתא של הלקוח בבנק מסויים. הכל בהתאם לתנאים הטובים ביותר שהוא משיג ללקוחות שלו. (כבר יש לך מושג לאיזה יועץ משכנתאות פרטי אני מתכוון, התמונה שלו מפורסמת כאן בצד.)

המאמרים שלי יכולים לחסוך לך עשרות אלפי שקלים, כדאי לך להשאר מעודכן:

לסיכום:

בעסקה כל כך גדולה כמו לקיחת משכנתא, חשוב מאוד לדעת במי להיוועץ. נכון שאנו שרגילים ללכת לבנק להתייעץ. אבל הבנק הוא לא גורם אובייקטיבי. רק יועץ משכנתאות פרטי הוא יועץ משכנתאות פרטי בלתי תלוי. אל תהמר על כספך, אתה לא יודע באיזה יום תמצא את פקיד המשכנתאות. האם הוא באמת ילך לקראתך ויתן לך את הריבית והמסלולים הטובים ביותר עבורך. את העבודה המקצועית הכה חשובה כדאי להשאיר ליועץ משכנתאות פרטי שידאג לך למשכנתא הטובה ביותר.

חומרים נלווים להורדה:

מצגת המאמר

אודות כותב המאמר:

בעל תואר ראשון בכלכלה ו-MBA, הכשרות רבות והסמכות בתחומי הייעוץ הפיננסי למשפחות ולעסקים. למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחומי הכספים והפיננסים בחברות מובילות בארץ בעיקר בתחום ההי-טק והטכנולוגיה.

נהנית? כדאי להעביר את זה הלאה.

Share on facebook
לשיתוף בפייסבוק 0
Share on whatsapp
לשיתוף בוואטסאפ
Share on email
לשיתוף במייל

ליווי מלא לקבלת משכנתא

לפרטים נוספים >>

ליווי פיננסי לעסק שלך

לפרטים נוספים >>

המדריך ללקיחת משכנתא

להורדת המדריך מתנה >>

בדיקת סטטוס פיננסי למשפחות

להורדת המדריך מתנה >>

עכשיו זה קצת יותר מובן?

עולם המשכנתאות והפיננסיים עשוי מעט להפחיד, אבל בשבילי זו שפה מדוברת.
בשביל זה אני כאן – לעשות לך קצת סדר. אשמח לשתף אותך במאמרים נוספים:

סגירת תפריט
WhatsApp chat