הריבית היום

מה הריבית על המשכנתא כיום?

אחת השאלות החוזרות היא מה ריבית המשכנתא היום? שאלה זו חוזרת פעמים רבות, מכיוון שכולם מבינים שיש השפעה של ריביות המשכנתא על גובה החזר המשכנתא שנשלם כל חודש.

היכן מסתתרת לה הריבית על המשכנתא כיום ?

נתחיל מהשורה התחתונה: לגובה ריבית משכנתא היום יש לדעתי חשיבות מועטה יחסית,מבין שאר הגורמים, על עצם בחינת ההחלטה שלך האם לרכוש את הבית או לא.

אם מצאת בית לאחר חיפושים רבים, ערכת את כל החישובים וההערכות הדרושים, והגעת למסקנה שזה הבית הנכון והמתאים לקניה. ולצורך כך יש לקחת משכנתא. רק לשאלה מה הריבית על המשכנתא כיום ,השפעה לא גבוהה על עצם ההחלטה האם לרכוש את הבית ולקחת משכנתא או לא. וזאת בעיקר מכיוון שקשה לנבא האם הריבית עשויה לרדת או לעלות יותר בקרוב.

תמונה של ארז שמש מחייך ועומד לבוש חולצה מכופתרת יועץ משכנתאות פרטי

אבל לנתון של ריבית המשכנתא היום חשיבות גדולה על איך נבנה את המשכנתא, אילו מסלולים ניקח. לגובה הריבית עשויה להיות השפעה מהותית על המשכנתא בעתיד. ולכן הכרחי להתייחס לגובה הריבית בעת בניית תמהיל המשכנתא. ועל כך ארחיב בהמשך.

משק בית מפסיד בממוצע בעסקת משכנתא כ-160 אלף שקלים בגלל חוסר הבנה פיננסית

זה ממש סכום מטורף. רק לחשוב מה אפשר לעשות עם סכום כזה: טיסות לחו"ל, בגדים, חוגים וחופשות.

איפה אפשר למצוא את מה הריבית על המשכנתא כיום ?

אין מקום רשמי שבו מפורסמות ריבית משכנתא מעודכנת. ריביות המשכנתא משתנות כל הזמן בין הבנקים השונים. הריבית מגלמת את הסיכון של הבנק במתן המשכנתא וכמובן גם את הרווח. הריבית משתנה בין לקוח ולקוח. הבנק בודק כל לקוח לפי מספר רב של פרמטרים. ובהתאם לשקלול הפרמטרים השונים נקבע דרוג לקוח שמשפיע גם על הריבית. לכן אין טעם להשוות ריביות שקיבל נניח חבר שלכם לעבודה עם ההצעה שאתם קיבלתם מהבנק.

מה משפיע על ריבית משכנתא ממוצעת

אחד הדברים המשפיעים על ריבית ממוצעת למשכנתא הוא אחוז המימון . כלומר מה האחוז של סכום המשכנתא מתוך שווי הנכס. זה אחד הפרמטרים מבין רבים אשר משפיע על גובה הריבית. אם שיעור המימון הוא עד 45% אז נצפה שריביות המשכנתא הממוצעות שנקבל יחסית נמוכות אם שיעור המימון הוא עד 45%-60% אז נצפה שריבית ממוצעת למשכנתא שנקבל בטווח אמצעי בשיעור מימון של מעל 60% הריבית על המשכנתא תיהיה יחסית גבוהה.

לכן השוואת ריביות משכנתא ניתן לבצע באותו שיעור מימון. וגם אז יש הרבה מאוד תנאים ופרמטרים אשר יוצרים הבדל בין לקוח ולקוח. אבל אם קיבלתם הצעה למשכנתא בריבית מסויימת ואתם בכל זאת רוצים לערוך השוואת ריביות מול הצעה של חבר. ההשוואה ברמה הבסיסית אפשרית רק אם מדובר באותו אחוזי מימון..

המלצה של לקוח על תהליך שעבר עם ארז שמש יועץ משכנתאות פרטי

מה החשיבות של ריבית משכנתא ממוצעת?

במסלולים הקבועים יתכן וניקלע למצב שבו , בעת מיחזור ,נאלץ לשלם קנסות היוון. במצב בו ריבית המשכנתא כיום נחשבת גבוהה יחסית יתכן ובעתיד כאשר נרצה למחזר את המשכנתא. נאלץ לשלם קנסות היוון . רק במידה וריבית משכנתא ממוצעת בחודש לקיחת המשכנתא תהייה נמוכה מריבית ממוצעת משכנתא החודשית ביום המיחזור לאותו מסלול, יתכן ונאלץ לשלם קנס.

למה זה חשוב לך? כי אם מניחים שריבית המשכנתאות היום גבוהה יחסית, ניקח בחשבון שבעתיד עלול להיות קנס היוון בעת מיחזור משכנתא. לכן בתמהיל יתכן ונרצה להשתמש במסלולים משתנים בהם אין קנסות או קנסות יותר נמוכים.

המאמרים שלי יכולים לחסוך לך עשרות אלפי שקלים, כדאי לך להשאר מעודכן:

לסיכום:

לדעתי אין משמעות מהותית על גובה הריבית בעצם ההחלטה אם לרכוש דירה או לא . גובה ריבית המשכנתא תשפיע על בניית התמהיל , נתחשב בקנסות היוון אפשריות השוואת ריביות משכנתא בין משכנתאות שניתנו לאנשים שונים לא נכונות ואפילו מטעות. ניתן לערוך השוואת ריביות משכנתא רק כאשר מדובר על אותו יחס מימון ולקוחות בחתך דומה.

אם הגעתם עד כאן בקריאת הפוסט אז כל הכבוד לכם. באמת ניסיתי לא להעמיס . מקווה שהעברתי את המסר החשוב בנוגע לחשיבות הריביות והטעות שרבים עושים כשהם רצים ומשווים ריבייות קבלו ממני הנחה של 0.2% בכל מסלול במשכנתא שתיקחו. תגידו לפקיד המשכנתאות שארז אישר לכם.

המלצה של נורית על ארז שמש יועץ משכנתאות פרטי

ריבית משכנתא בנק ישראל

ריבית המשכנתא הממוצעות מפורסמות באתר בנק ישראל. מדובר בלוחות ריביות די מורכבות ומסובכות. אבל עבור כל אלה שרוצים להתעמק מצורפים הקישורים. יש לוחות ריבית משכנתא בנק ישראל לריביות צמודות ולא צמודות. בכל חודש בנק ישראל מפרסם באתר את הריביות הממוצעות של החודש הקודם. צריך לקחת בחשבון שהריבית משכנתא בנק ישראל בטבלאות כוללות הלוואות לכל מטרה שהן יקרות יותר מהלוואה לדיור. הריביות בטבלאות שמפורסמות הן אפקטיביות.

 

חומרים נלווים להורדה:

מצגת המאמר

ארז שמש יועץ משכנתאות עצמאי
אודות כותב המאמר:

בעל תואר ראשון בכלכלה ו-MBA, הכשרות רבות והסמכות בתחומי הייעוץ הפיננסי למשפחות ולעסקים. למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחומי הכספים והפיננסים בחברות מובילות בארץ בעיקר בתחום ההי-טק והטכנולוגיה.

נהנית? כדאי להעביר את זה הלאה.
שיתוף ב facebook
לשיתוף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
לשיתוף בוואטסאפ
שיתוף ב email
לשיתוף במייל

מאגר הידע המלא בנושא משכנתא

מאגר הידע המלא בנושא משכנתא

ליווי מלא לקבלת משכנתא

ליווי מלא לקבלת משכנתא

ליווי פיננסי לעסק שלך

ליווי פיננסי לעסק שלך

מדריכים בחינם עבורך להורדה

מדריכים בחינם עבורך להורדה

עכשיו זה קצת יותר מובן?

עולם המשכנתאות והפיננסיים עשוי מעט להפחיד, אבל בשבילי זו שפה מדוברת.
בשביל זה אני כאן – לעשות לך קצת סדר. אשמח לשתף אותך במאמרים נוספים: