איש עסקים עם תיק מסמכים עסקים למכירה

ההבדל בין עסקים למסירה ועסקים למכירה

יש בגדים למסירה, רהיטים למסירה ומתברר שגם עסקים למסירה.

תמונה של ארז שמש מחייך ועומד לבוש חולצה מכופתרת יועץ משכנתאות פרטי

מה הכוונה עסק למסירה?: במקרים רבים מדובר במכירה לכל דבר. בעל העסק מוכר את העסק אבל לא מקבל בתמורה כסף מהקונה. לכן כביכול יש כאן מסירה.

אז מה מקבל מוסר העסק?: בדרך כלל מדובר בעסקים בהם אין מלאי או נכסים אבל מצד שני יש חובות. בעל העסק לא מבקש כסף בתמורה לעסק. הוא מבקש, בדרך כלל, למסור את העסק למי שמוכן לקחת את ההתחייבויות שלו העסק במקומו.

באילו התחייבויות מדובר? בדרך כלל הלוואות לבנקים. אבל זה יכול להיות גם חובות לספקים, משכורות.

מה האינטרס למסור את העסק בלי לקבל כסף בתמורה?

בעל העסק יודע שגם אם יסגור את העסק עדיין הוא יצטרך להחזיר את החובות וההתחייבויות. אבל גם אם ינסה למכור את העסק הכסף שיקבל כתמורה מהמכירה לא תכסה את החובות. לכן הברירה העומדת בפניו היא לנסות למצוא מישהו שיהיה מוכן לקחת את החובות וההתחייבויות במקומו. ולנהל את העסק.

לפעמים מסירת עסק מבטאת את צורת ההתקשרות בין הצדדים. במכירת עסק, בתאריך המכירה, יש הפרדה ברורה בין המוכר והקונה. העסק עובר לבעלות המוכר.

כשמדובר בעסקים במסירה, לעיתים יש העברה הדרגתית של האחריות לקונה. העברת הבעלות נעשית בשלבים כדי לתת לקונה זמן להכיר את העסק וללמוד את התחום.

המאמרים שלי יכולים לחסוך לך עשרות אלפי שקלים, כדאי לך להשאר מעודכן:

הציעו לי עסק למסירה, מה עלי לבדוק?

כמובן יכול להיות שמדובר בבעל עסק שעשה הון ורוצה לפרוש לשייט בלתי מוגבל והחליט למסור את העסק המצליח שלו לממשיך דרכו. אבל זו פנטזיה, בדרך כלל הסיבות הן אחרות. דווקא כשמדובר במסירה בחינם או במחיר מוזל, חובה לשים לב. יכולות להיות סיבות רבות להחלטה של בעל עסק למסירה או למכירה במחיר כל כך מוזל:

• הלוואות או חובות של בעל העסק לבנקים או לספקים.
• בעיה נפוצה של ניהול תזרים מזומנים, חייבים הרבה כסף עכשיו כדי להמשיך לנהל את העסק.
• עלולה להיות בעיה משפטית.
• סתם קשה לנהל את העסק, צורך זמן ומשאבים ולא מכניס הרבה.

שונא מתנות יחיה? האם כדאי לקבל עסק במסירה?

אומרים שלא בודקים שיניים לסוס שמקבלים במתנה. אז אומרים אני אומר לך, אם יש לך מחשבה להיכנס לעסק במסירה או במחיר מוזל חייבים לבדוק ממש בדיקה מקיפה. זו לא מתנה. זו יכולה להיות צרה צרורה. במקרים רבים דווקא כאשר מתעניינים ברכישת עסק במסירה יש נטייה לא לערוך בדיקה מקיפה.

כי הקונה אומר לעצמו: אני מקבל עסק בחינם או כמעט בחינם. מה יש לי להפסיד? אני לא משקיע כלום או כמעט כלום. יש נטיה לחשוב שבגלל שאין צורך בהשקעה גדולה ברכישת העסק אז אין בכלל מה להפסיד. איך יזמים נוטים לומר "במקרה הכי גרוע, נצליח".

האם עסק במסירה זה דבר רע?

לא בהכרח, כל מקרה לגופו. צריך לבדוק היטב את כדאיות ההשקעה. ויש השקעה בצורת כיסוי החובות או לקיחת ההתחייבויות. יתכן ובניהול נכון מדובר בעסק מצליח. לפעמים דווקא השקעה בעסק מפסיד טובה לצורך נושא מיסוי. כל מקרה לגופו.

מה צריך לבדוק כאשר מציעים לי עסק במסירה?: הדבר החשוב ביותר זה לבדוק היטב את ההתחייבויות של העסק והמצב הפיננסי. בעיקרון המצב דומה לבדיקת כדאיות השקעה של כל עסק. אבל הבדיקה כאן צריכה להיות יותר יסודית. בנוסף, יתכן ובעסק יש כמה שותפים. שאחד מוכן למסור את חלקו בעסק. חייבים לקבל את הסכמת כל השותפים.

ארז שמש יועץ משכנתאות עצמאי

אודות כותב המאמר:

בעל תואר ראשון בכלכלה ו-MBA, הכשרות רבות והסמכות בתחומי הייעוץ הפיננסי למשפחות ולעסקים. למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחומי הכספים והפיננסים בחברות מובילות בארץ בעיקר בתחום ההי-טק והטכנולוגיה.

נהנית? כדאי להעביר את זה הלאה.

לשיתוף בפייסבוק
לשיתוף בוואטסאפ
לשיתוף במייל
מאגר הידע המלא בנושא משכנתא
מאגר הידע המלא בנושא משכנתא
ליווי מלא לקבלת משכנתא
ליווי מלא לקבלת משכנתא
ליווי פיננסי לעסק שלך
ליווי פיננסי לעסק שלך
מדריכים בחינם עבורך להורדה
מדריכים בחינם עבורך להורדה

עכשיו זה קצת יותר מובן?

עולם המשכנתאות והפיננסיים עשוי מעט להפחיד, אבל בשבילי זו שפה מדוברת.
בשביל זה אני כאן – לעשות לך קצת סדר. אשמח לשתף אותך במאמרים נוספים: