מנוף באתר בניה

מדד תשומות הבניה 2020 – כיצד ישפיע על התשלומים לקבלן

מדד תשומות הבניה משפיע על קניית דירה מקבלן. כך שאם העסקה שלך זה רכישת יד שניה ,יש לך פטור מלהתעמק בנושא הזה. אני לא מגרש אותך חלילה. אז כפי שאני נוהג במאמרים קודמים , תמיד אני נותן את המידע החשוב בתחילת המאמר.

האם להקדים תשלומים לקבלן בגלל מדד תשומות הבניה ואיך זה קשור למשכנתא? 

אז אם קנית מקבלן, השאלה כמה עלה מדד תשומות הבניה מעסיקה אותך. המאמר יענה לך על כל השאלות וגם על נושאים שלא חשבת עליהם

למה חשוב לדעת כיצד השתנה מדד תשומות הבניה?

קבלנים רבים מצמידים את מחיר הדירה אל מדד תשומות הבניה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בצורה כזו הקבלן יכול להגן על עצמו קצת במקרה של עלייה במחירי התשומות וחומרי הגלם לבניה. ארחיב על כך בהמשך המאמר.

כל יתרת החוב שלך לקבלן צמודה למדד תשומות הבניה למגורים. וההתחשבנות נעשית בכל תשלום ותשלום. כדאי מאוד לעקוב אחר השינוי במדד תשומות הבנייה. כי שינוי במדד משפיע מאוד על התוספת שצריך לשלם לקבלן בכניסה לדיקה.

מנוף באתר בניה

מה אשלם לקבלן בגלל עלית מדד תשומות הבניה

עד שלא רואים דוגמא מספרית קשה להבין את ההשפעה של עליית מדד תשומות הבניה על מחיר דירת הקבלן. כאמור ההצמדה נעשית על יתרת החוב לקבלן.

ניקח דוגמא: חתמת חוזה עם קבלן על רכישת של דירת יד ראשונה מקבלן מחיר דירה 2.2 מ' הקבלן מציע הסדר תשלומים 20/80 – כלומר תשלום בחתימה של 440 אלף שהם 20% והיתרה בכניסה לדירה החדשה עוד שלוש שנים. לאחר התשלום הראשון לקבלן יתרת החוב לקבלן היא 2200-440=1760 נניח מדד תשומות הבניה עולה ב 2% כל שנה לאחר 3 שנים יתרת החוב לקבלן תהיה 1868 אלפי שקלים.

כלומר התוספת בגלל מדד תשומות הבניה לאורך שלוש שנים תעלה לך כ-108 אלף שקלים!!! מדובר בתוספת שמהווה כ 4.8% ממחיר הדירה המקורי זה הרבה מאוד כסף. כלומר ממש לקראת הכניסה לדירה החדשה. הקבלן מודיע לך חגיגית שצריך לשלם לו עוד כ-108 אלף שקלים לא נעים בכלל!!

המלצה של נורית על ארז שמש יועץ משכנתאות פרטי

לקוראים המתמידים מחכה עצת זהב ממש בסוף המאמר

כדאי לזכור שמדד תשומות הבניה למגורים מאוד תנודתי, למשל ב 2010 הוא עלה ב 3.9% בשיעור שנתי. אדגים את התוספת למחיר הדירה בדוגמא הקודמת לפי שינוי של 3.9% חשוב לזכור מדובר בריבית דריבית.

מחיר הדירה בעוד 3 שנים יהיה 1974 כלומר התוספת למחיר הדירה הוא 214 אלף שקלים ,זה סכום מטורף, כ 10% ממחיר הדירה המקורי אז הבנת שזה נושא שלא כדאי להתעלם ממנו , וההשפעה שלו מאוד חמורה. מאיפה משיגים עוד 214 אלף שקלים לאחר שכבר שילמת את כל ההון העצמי. מצב מאוד לא נעים

האם כדאי להקדים תשלומים לקבלן כדי לחסוך את השפעת מדד תשומות הבניה

זה כבר מתחיל להיות מורכב. יש מספר מצבים: 

– יש לך את ההון העצמי לצורך העברת כסף לקבלן
– משכנתא על מנת לשלם לקבלן החזר המשכנתא בתשלום חודשי מלא ( קרן+ריבית) או בגרייס

ציור של אנשים שסובלים מכאב ראש בגללל מיגרנה לחץ וגם משכנתא
זה הזמן לחסוך מעצמך כאב ראש - המדריך השלם למשכנתא בלחיצת כפתור

אז לאלה שממהרים ורוצים תשובה מהירה אז התשובה שלי היא כזו: אם יש לך יכולת לעמוד בהחזרים של המשכנתא. אני ממליץ בחום על הקדמת תשלומים לקבלן.

קוני דירה ראשונה מקבלן אומרים לי , "למה לי לשלם לקבלן כל כך מוקדם ?". "אני עושה יותר תשואה על הכסף אצלי".

הגישה שלי היא שלא מהמרים על הכסף שמיועד לרכישת דירה. כמו שמרוויחים בהשקעות כך ניתן להפסיד. מה יקרה אם מדד תשומות הבניה יקפוץ, הרי היו שנים שהגיע כמעט ל 4% הריביות עוד שלוש שנים יכולות לעלות, זה החלק המעניין. יועץ משכנתאות פרטי יוכל לגדר את הסיכונים עבורך אני מציע לשלם חלק ניכר מההון העצמי ולא לחכות. אין טעם לשמור את הכסף אצלך ולחכות.

בתהליך רכישת דירה בחודשים הקרובים. חבל להמר על כספך.
זה הזמן להתקשר אלי עכשיו ולהתחיל לחסוך כסף 054-8600447

ארז, דבר איתי במספרים, אז כמה אפשר לחסוך?

חוזרים לדוגמא מספרית מתחילת המאמר:

מחיר הדירה כאמור 2.2מ הסדר תשלום לקבלן 80/20 440 שולמו בחוזה היתרה 1760 כניסה עוד שלוש שנים 10% תשלום אחרון בעת הכניסה לדירה מהון עצמי. הרי לא משלמים את הכל לקבלן עכשיו מדד תשומות בניה 2% כמו הממוצע בשנים האחרונות כלומר מדובר על לקיחת משכנתא של 1540 אלף, כ 70% זו משכנתא גבוהה.

המאמרים שלי יכולים לחסוך לך עשרות אלפי שקלים, כדאי לך להשאר מעודכן:

האם לקחת עכשיו משכנתא של 1540 ולהתחיל לשלם אותה עכשיו או לקחת אותה עוד 3 שנים

ראינו קודם שיתרת חוב לקבלן של 1760 צמודה למדד תשומות הבניה בשיעור גידול של 2% יגיע עוד שלוש שנים ל1868 התוספת שנצטרך לשלם לקבלן בגין הגידול במדד תשומות הבניה יהיה 108 אלף הריבית שנשלם על המשכנתא במשך 3 שנים היא רק 87 אלף.

כלומר חיסכון של 20 אלף זה רק ההתחלה, זה החיסכון המשני אז למה כדאי כן להקדים תשלומים לקבלן מקטינים את תוספת התשלום בגין הצמדה למדד תשומות הבניה הקטנת קרן המשכנתא בתקופה כ 140 אלף בדוגמא אבל זה הרווח המשני, אפשר להרוויח עוד כ 440 אלף שקל. כי קיבעת את הריביות הנוחות היום.

רוצה לדעת אך אפשר לחסוך עוד 440 אלף?  הכל במאמר שכתבתי

צילום של ארז שמש יועץ משכנתאות עצמאי עם מחשב נייד

משק בית מפסיד בממוצע כ 140,000 ש"ח בעסקת משכנתא בגלל חוסר ידע פיננסי כדאי לך להתקשר אלי כבר עכשיו ולהתחיל לחסוך 054-8600447

מה זה מדד תשומות הבנייה איך מחושב מדד תשומות הבניה

באופן עקרוני הייתי צריך לפתוח כך את המאמר. אבל אני מאמין בלתת ערך ולענות לך על מה שבאמת מציק לך. עכשיו לשאר הנושאים הקשורים לנושא.

לוקח זמן לבנות בניין, כשנתיים עד שלוש שנים. בתקופה הזו הקבלן חשוף לשינויים של מחירי הגלם והתשומות. הרי כשקבלן נכנס לפרויקט הוא מחשב את הרווח לפי עלויות חומרי הגלם בתחילת הפרויקט.

אם יש עליה במחירי חומרי הגלם הרווחיות עלולה להפגע. את זה הקבלן לא יכול להרשות לעצמו כי גם כך המרווח של קבלני ביצוע מאוד נמוכים. החל משנת 1956 הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עורכת חישוב של מדד תשומות הבניה ומפרסמת אותו בכל 15 לחודש. המדד משקף ומחשב את השינוי במחירים של כ 100 חומרי גלם שירותים ותשומות הדרושים לצורך בניית מגורים: ברזל, זכוכית, מלט, בטון וכ'. הבנת את העיקרון.

לכל פריט יש משקל המדד והעליה של המחיר לעומת חודש קודם משוקללת לשינוי באותו חודש. מחירים נאספים על ידי מדגם של קבלנים בארץ. כך המדד משקף יותר נכון את השינוי בעלות הבניה עבור קבלנים. זו הסיבה שקבלנים מצמידים את מחירי הדירה למדד זה החל מיום רכישת הבית.

המלצה של דרור על יועץ משכנתאות פרטי ארז שמש
יועץ משכנתאות המלצות-המלצה של קטיה על ארז שמש יועץ משכנתא

מתי מתפרסם מדד תשומות הבניה

החל משנת 1956 הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עורכת חישוב של מדד תשומות הבניה ומפרסמת אותו בכל 15 לחודש.

ועכשיו לחלק של שאלות נפוצות ותשובות מפתיעות.

האם אני יכול לחסוך כסף שצמוד למדד תשומות הבניה

לצערי לא . אין מוצר כזה. ניתן להצמיד למדד המחירים אבל כפי שראינו לאורך השנים המדד עולה פחות ועדיין יש חשיפה.

תשומות בניה

האם אפשר לקחת מסגרת משכנתא גדולה יותר שכוללת תשלום עבור תשומות הבניה

התשובה הקצרה: כן.

 אבל זה יותר מורכב נניח מחיר דירה 2.2 מ', שולמו 440 אלף נותרו כ 1760 המספרים מוכרים כי זו הדוגמא שליוותה אותנו במאמר משכנתא זה כסף אחרון , אבל קיבלנו אישור עוד לפני חתימת ההסכם על מסגרת לכל ה 60% 1760 אלף עברו מספר חודשים ושילמנו מהון עצמי 100 החוב לקבלן רק 1660 אבל המסגרת של המשכנתא נותרה עדיין 1760 במקרה הזה ניתן להשתמש ביתרת מסגרת שנותרה ,100 אלף לצורך תשלום לקבלן על עליית מחיר בגלל תשומות הבניה.

איך אפשר להימנע מתשלומים בגלל הצמדה למדד תשומות הבניה הכל זה עניין של משא ומתן עם הקבלן. בזמן המשא ומתן לפני החתימה על החוזה. כאשר מסכמים את כל הנושאים המסחריים. צריך לבקש מהקבלן לא להיות צמודים למד תשומות הבניה. זה נדיר שקבלנים מסכימים, אבל ראיתי לא מעט קונים שהצליחו. 

אפשר לבקש הצמדה למדד אחר למשל מדד המחירים לצרכן ,שכפי שראינו עולה פחות מהשינוי במדד תשומות הבניה. חייבים לנסות מקסימום תצליחו אפשרות אחרת היא להקדים תשלומים לקבלן ,התייחסתי לאפשרות הזו במאמר. אכתוב מאמר נפרד על הנושא הזה.

מדד תשומות הבניה תחזית

מה יקרה למדד תשומות הבניה בשנים הבאות מדד תשומות הבניה 2018 היה 2% , מדד תשומות הבניה 2017 היה 1.9% , מתחילת שנת 2019 עלה מדד תשומות הבניה ב 0.9% רואים שבעבר המדד היה גבוה מאוד ותנודתי . ובשנים האחרונות הוא סביב ה-1%-2% אבל אין התנהגות העבר יכולה לשקך את מדד תשומות הבניה תחזית.

עצת זהב

לאורך השנים רואים התנהגות שחוזרת עליה במדד תשומות הבניה. המדד שמפורסם בינואר ודצמבר גבוהה באופן משמעותי משאר החודשים. לכן, חשוב לתכנן לקיחת משכנתא עם יועץ משכנתאות אובייקטיבי. לפני חודשים אלה. כדי למנוע הצמדה של יתרת התשלום לקבלן לעליית המדד .

מה עולה יותר לאורך השנים מדד המחירים או מדד תשומות הבניה

קונים דירה ראשונה מקבלן אומרים לי בפגישות רבות. " אני אחסוך כסף בפיקדון צמוד למדד המחירים" מדד תשומות הבניה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הוקם בשנת 1956. החל משנה זו חישוב מדד תשומות הבניה השנתי תמיד עלה. בניגוד למדד המחירים לצרכן שיורד בחלק מהשנים בשנים האחרונות מדד תשומות הבניה עולה בצורה גבוהה יותר ממדד המחירים לצרכן.

גרף מדד תשומות הבניה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה

הרשת מלא בסוגים שונים של מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה. כל המחשבונים לוקחים את המידע מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לכן כולם אותו דבר. הם זהים. מדובר בנושא יותר חשוב מרק צורת חישוב מדד תשומות הבניה. 

אם חשוב לך שאיש מקצוע יסתכל על כל התמונה. ובנה עבורך לוח תשלומים שנוח לך ולא לקבלן. זה המקום לפנות אלי. אוכל לחסוך לך עשרות ומאות אלפי שקלים בתכנון נכון של התשלומים וצמצום השפעת מדד תשומות הבניה.

צילום של ארז שמש יועץ משכנתאות עצמאי

אודות כותב המאמר:

בעל תואר ראשון בכלכלה ו-MBA, הכשרות רבות והסמכות בתחומי הייעוץ הפיננסי למשפחות ולעסקים. למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחומי הכספים והפיננסים בחברות מובילות בארץ בעיקר בתחום ההי-טק והטכנולוגיה.

נהנית? כדאי להעביר את זה הלאה.

Share on facebook
לשיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
לשיתוף בוואטסאפ
Share on email
לשיתוף במייל

ליווי מלא לקבלת משכנתא

לפרטים נוספים >>
לחצו לפרטים נוספים

ליווי פיננסי לעסק שלך

לפרטים נוספים >>
לחצו לפרטים נוספים

המדריך ללקיחת משכנתא

להורדת המדריך מתנה >>
להורדת המדריך

בדיקת סטטוס פיננסי למשפחות

להורדת המדריך מתנה >>
להורדת המדריך

עכשיו זה קצת יותר מובן?

עולם המשכנתאות והפיננסיים עשוי מעט להפחיד, אבל בשבילי זו שפה מדוברת.
בשביל זה אני כאן – לעשות לך קצת סדר. אשמח לשתף אותך במאמרים נוספים: