יועץ משכנתא

להתייעץ עם הבנק או עם יועץ משכנתאות פרטי – החלטה חשובה

בהחלטה כה חשובה כמו משכנתא אתם חייבים לפנות למומחים של הבנק – האמנם ?

בדבר אחד הבנק צודק, בהחלטה חשובה כמו לקיחת משכנתא, אכן רוב לוקחי המשכנתא מתייעצים לפני החתימה על חוזה המשכנתא. זה הגיוני,בעיקר כאשר מבינים שעל כל שקל שהבנק נותן משלמים חזרה לבנק שני שקלים!

הקשיבו לפודקאסט העוסק במאמר

או במילים אחרות, אם נניח לקחת 800 אלף משכנתא, החזר משכנתא ממוצע ,לאורך חיי המשכנתא יהיה כ 1.7 מליון ש"ח. יותר משני שקלים לכל שקל החזר לבנק לכן בדיקת תמהיל משכנתא מומלץ כה חשובה לצורך לקיחת משכנתא אופטימלית.

 הפרסומת כל כך טובה, כי היא מתארת את הבנק כסמכות האחרונה שאיתה מתייעצים בלקיחת משכנתא אופטימלית. הבנק אומר, תתייעצו עם מי שאתם רוצים, עם השכנה, עם החבר מהעבודה עם אבא וגם אמא . אבל בסוף מתייעצים עם הבנק. מה שהבנק לא אומר לך, שבניגוד ייעוץ משכנתאות פרטי, הייעוץ של הבנק לא אובייקטיבי. צריך לזכור את זה טוב טוב.

עוד על ההשוואה בין יועץ משכנתאות פרטי לעומת בנק למשכנתאות במאמר

כאן ניתן לצפות בסרטון המאמר - למי שממהר

צפו בסרטון העוסק במאמר

עם מי כדאי להתייעץ?

אני נפגש עם כל כך הרבה לקוחות שממש מבולבלים מכל העצות והדעות שהם שמעו. זה גורם לחוסר בטחון ופחד לטעות. כאשר שומעים כל כך הרבה דעות שונות קשה מאוד להחליט מהי משכנתא אופטימלית ואכן המשמעות של לקיחת משכנתא לא טובה יכולה להיות מאוד משמעותית.

אם לוקחים משכנתא לאנכונה ההחזר החודשי עלול לעלות בעשרות אחוזים תוך מספר שנים. במקרים רבים אני מתקל במשכנתאות שנלקחו לפני 5 או 7 שנים אבל יתרת המשכנתא לא ירדה. זה לא יאומן שמשלמים לבנק במשך 5 שנים כ 60 תשלומים חודשיים ויתרת המשכנתא לא ירדה כמעט.

לכן חשוב מאוד לדעת עם מי להתייעץ כשמדובר בלקיחת משכנתא אובייקטיבית

אז לפני שמקבלים עצה בנוגע ללקיחת משכנתא כדאי לשים לב מי נותן העצה:

1) לנותן העצה יש הבנה פיננסית
2) נותן העצה אובייקטיבי
3) ההצעה או הדעה מתבססת על מידע אקטואלי ורלבנטי

משק בית מפסיד בממוצע בעסקת משכנתא כ-160 אלף שקלים בגלל חוסר הבנה פיננסית

המאמרים שלי יכולים לחסוך לך עשרות אלפי שקלים, כדאי לך להשאר מעודכן:

האם להתייעץ עם הבנק או עם יועץ משכנתאות מומלץ?

בנקאי המשכנתאות לרוב מנוסים ומקצועיים. זה תחום העיסוק שלהם. הם עובדים מסורים של הבנק ובאמת רוצים לסייע ללקוח בלקיחת המשכנתא הטובה ביותר. אבל האם כדאי להתייעץ עם הבנק ? בנקאי המשכנתאות אינו יועץ הוא יותר מוכר משכנתאות.

1) יועץ מעצם ההגדרה מקבל את השכר שלו מהלקוח. לכן הוא אובייקטיבי. ייעוץ משכנתאות פרטי הוא כזה שדואג רק לאינטרס של הלקוח שלו. בנקאי המשכנתאות מקבל את השכר מהבנק.

2) כשלוקחים יועץ משכנתאות פרטי יודעים שמדובר באיש מקצוע אובייקטיבי. בנקאי המשכנתאות נמדד גם בהתאם כמה המשכנתא שנמכרה לך היא רווחית לבנק. בנקאי המשכנתאות הם אנשי מקצוע טובים אבל הם מוכרי משכנתאות. הבנקאים נמדדים על ריווחיות המשכנתא. ככל שהמשכנתא ריווחית לבנק כך היא יקרה לך.

3) הבנקאי ימליץ על תמהיל משכנתא שהוא טוב עבור הבנק. יועץ משכנתאות מומלץ יושב עם הלקוחות, מכיר אותם טוב ,לאחר שיחה של קרוב לשעתיים. וכך יועץ יועץ משכנתאות פרטי יודע להתאים את תמהיל המשכנתא המומלץ עבורך. בעוד שפגישה עם פקיד הבנק תמיד קצרה. לבנקאי יש זמן מוקצב עבור הפגישה איתך , ממש פס ייצור למכירת משכנתאות יקרות . אין זמן, לפקיד ממתינים עוד לקוחות שצריך למכור להם היום. לכן תמהיל המשכנתא של הבנק הוא פחות או יותר קבוע לכל הלקוחות. אין התאמה אישית .

התייעצות עם חברים לעבודה, מכרים, ושכנים

הם בדרך כלל יתנו לך עצה מהניסיון האישי שלהם, מהמשכנתא שהם לקחו לפני חצי שה או שנה. עצה מסיפור שהם שמעו על חבר שלהם שלקח משכנתא מצויינת. הם יפנו אותך לסניף מעולה עם בנקאית מקסימה. כאן חייבים להבין. משכנתא היא מוצר מותאם ללקוח. לקוחות שונים יקבלו ריבית משכנתא ממוצעת שונה. זה שהחבר שלך בעבודה קיבל ריבית מסויימת זה רק כי הבנק בדק והחליט לתת ללקוח הספציפי הזה את ריבית המשכנתא שמותאמת עבורו.

ישנם קרוב ל20 פרמטרים שונים אשר קובעים את הריבית שהבנק נותן. החשובים שבהם זה שיעור מימון וגובה המשכורת. כתבתי על כך מאמר חשוב. כדאי מאוד לקרוא. מעבר לכך גם הריביות משתנות כל הזמן, ריבית משכנתא ממוצעת של משכנתא שנלקחה לפני חודש שונה לעומת ריבית משכנתא היום . משכנתא שמתאימה לחבר שלך מהעבודה שהוא רווק שקונה דירה להשקעה בבאר שבע,לא דומה בהכרח למשכנתא שלך. משכנתא מותאמת באופן אישי לכל לווה.

הדבר החשוב ביותר שצריך לזכור:

ייעוץ משכנתאות פרטי מתאים את המשכנתא בהתאם לצרכים שלך בלבד. יש קונה שאוהב סיכון לעומת אחר. קונה אחד אמור לקבל כספים תוך מספר שנים לכן המשכנתא שלו בנויה בצורה שונה מאחר. לכן אסור להשוות משכנתאות של אחרים. ואם בכל זאת רוצים להשוות, חשוב לדעת עושים השוואת ריביות משכנתא.

הפרסומת אכן חביבה ומצחיק. אבל לא לטעות, הבנק רוצה שיבואו אליו "להתייעץ". חשוב לזכור שמדובר במכירה של מוצר יקר מאוד לתקופה של הרבה מאוד שנים. לכן משכנתא לוקחים רק עם יועץ משכנתאות פרטי.

חומרים נלווים להורדה:

מצגת המאמר

אודות כותב המאמר:

בעל תואר ראשון בכלכלה ו-MBA, הכשרות רבות והסמכות בתחומי הייעוץ הפיננסי למשפחות ולעסקים. למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחומי הכספים והפיננסים בחברות מובילות בארץ בעיקר בתחום ההי-טק והטכנולוגיה.

נהנית? כדאי להעביר את זה הלאה.

Share on facebook
לשיתוף בפייסבוק 0
Share on whatsapp
לשיתוף בוואטסאפ
Share on email
לשיתוף במייל

ליווי מלא לקבלת משכנתא

לפרטים נוספים >>

ליווי פיננסי לעסק שלך

לפרטים נוספים >>

המדריך ללקיחת משכנתא

להורדת המדריך מתנה >>

בדיקת סטטוס פיננסי למשפחות

להורדת המדריך מתנה >>

עכשיו זה קצת יותר מובן?

עולם המשכנתאות והפיננסיים עשוי מעט להפחיד, אבל בשבילי זו שפה מדוברת.
בשביל זה אני כאן – לעשות לך קצת סדר. אשמח לשתף אותך במאמרים נוספים:

סגירת תפריט
WhatsApp chat