משכנתא לדירה שניה

כל מה שרציתם לדעת על לקיחת משכנתא לדירה שנייה

משכנתא לדירה שנייה לצורך השקעה נחשבת אצל רבים כהשקעה סולידית ואיכותית אשר מייצרת הכנסה חודשית. היתרון בהשקעה בנדל"ן טמון בין היתר גם בעובדה שניתן למנף את הנכס וזאת על ידי קבלת הלוואה בצורת משכנתא לדירה שניה אשר משולמת בדרך כלל מדמי השכירות של הנכס המושכר.

הקשיבו לפודקאסט העוסק במאמר

האם מומלץ לקחת משכנתא לרכישת דירה שניה

בדיקת כדאיות משכנתא לרכישת דירה שניה , מורכבת מהרבה מאוד פרמטרים שיש להתחשב בהם. בעיקר המצב הכלכלי של הרוכשים. יש לקחת בחשבון את הוצאות החזר משכנתא חודשי ואת בדיקת ההכנסה האלטרנטיבית של התשואה בדירה לעומת כסף שמושקע באפיקי השקעה שונים. יש להתחשב האם הדירה להשקעה תוחזק לטווח קצר או לא. רצוי לבדוק האם השכירות שנקבל יכסו לפחות את ההחזר החודשי של משכנתא לדירה שניה.

כאן ניתן לצפות בסרטון המאמר - למי שממהר

צפו בסרטון העוסק במאמר

מס רכישה על רכישת דירה שניה

בעת בדיקת הכדאיות הכלכלית של רכישת דירה שנייה חייבים להתייחס למס רכישה. בניגוד לרכישת דירה יחידה בה יש מדרגות מיסוי בעת חישוב מס הרכישה. בדירה להשקעה יש מס רכישה של 8% החל מהשקל הראשון. שימו לב מדובר במס גבוה. הכוונה של קביעת החוק למיסוי של 8% היתה להקטין את הביקוש של משקיעים לרכישת דירות להשקעה. משקיעים "מתחרים" עם רוכשי דירה ראשונה על דירות הנמצאות בשוק. זה עלול להשפיע בין השאר על עליית מחירי דירות. הממשלה מנסה לעודד רוכשי דירה ראשונה למגורים.

עצה חשובה: מבחינת רשות המיסים מי שמחזיק מעל שליש בדירה נחשב כבעל דירה. לכן במקרה ויש בעלות על דירות מירושה ומהחזקות בעלות שונות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה במיסוי נדל"ן כדי להבין את המשמעות של מיסוי נדל"ן כדי להבין את המשמעות של מיסוי.

לחץ כאן לשימוש בסימולטור מס רכישה משרד האוצר

"משק בית מפסיד בממוצע בעסקת משכנתא כ-160 אלף שקלים בגלל חוסר הבנה פיננסית"

כמה משכנתא אפשר לקחת על דירה שניה

הבנקים מתחשבים גם במשכורות וגם בהכנסות משכירות כחלק מהבדיקה שלהם לכמה משכנתא אפשר לקחת על דירה שניה לצורך רכישת דירה להשקעה ניתן לקחת משכנתא על דירה שניה עד 50% משווי הדירה הנרכשת. גם כאן התקנה נועדה להגביל רכישת דירות על ידי משקיעים. כדי לצמצם את התחרות מול זוגות צעירים הרוכשים את דירתם הראשונה למגורים. חשוב לקחת בחשבון הן את ההחזר של המשכנתא על הדירה הקיימת ,במידה ויש כזו, והן לקחת בחשבון את תשלומי המשכנתא על הדירה הנרכשת.

העיקרון המוביל את המשקיעים הוא שהשכירות של הדירה להשקעה תחזיר לפחות את המשכנתא. במידה והדירה הנרכשת כבר מושכרת,כדאי להראות חוזה שכירות בתוקף של דיירים הגרים בשכירות בדירה הנרכשת.

משכנתא לדירה שניה
משכנתא לדירה שניה

אין כמוך ארז! בכל הדבר המסובך הזה שנקרא משכנתא ושכבר היינו מאוישים – הגענו לרכישת הבית שתמיד חלמנו רק בזכותך! תודה שנלחמת עבורנו מול הבנקאים ולא נתת לנו לקחת צעד קדימה מבלי שנבין את כל התמונה והפרטים הכי קטנים! מעבר לנותן שירות ליעוץ משכנתא , אתה חבר אמיתי!

מתי ניתן לקחת משכנתא שניה על הבית

ניתן לקחת תוספת משכנתא על הבית הקיים. אבל יש מספר הגבלות בנוגע למשכון נכס קיים לטובת קניית נכס נוסף. ההגבלה על תוספת משכנתא על הבית היא עד 50% משווי הנכס הממושכן בניכוי המשכנתא הקיימת יש אפשרות בעת לקיחת משכנתא לדירה שניה לקחת גם משכנתא על הדירה הנרכשת.

דוגמא: נניח שווי הנכס הקיים 1.6 מליון ש"ח יש משכנתא בגובה של 300 אלף. כחלק מהמשכנתא לדירה שניה נוכל לקחת משכנתא נוספת על הדירה הקיימת רק בגובה של עד 500 אלף. ניתן לקחת משכנתא על הדירה הקיימת עד 800 אלף. יש משכנתא קיימת בגובה 300. לכן התוספת שנוכל לקחת כמשכנתא שניה על הבית הוא רק 500 אלף.

המאמרים שלי יכולים לחסוך לך עשרות אלפי שקלים, כדאי לך להשאר מעודכן:

האם יש הבדל בין הריבית על משכנתא של דירה קיימת לבין משכנתא של הדירה השניה?

באופן עקרוני לא אמורות להיות הבדלים בריבית. אבל בפרקטיקה יש הפרשים. מה שעומד מאחורי ההפרשים הוא שמשכנתא נועדה לרכישת דירה למגורים של הלווים. ובמקרים כאלה הריביות אכן האטרקטיביות ביותר. ברכישת דירה להשקעה הריביות עלולות להיות יותר גבוהות. יש הבדלים גדולים מאוד בין הבנקים השונים לגבי פער הריביות.

עצה חשובה: במקרים רבים לבנק יש פרשנות שונה ומשתנה בנוגע לסכום המשכנתא המשכנתא על הדירה הקיימת. אחד הכללים בפרקטיקה שניתן לקחת עד 50% משווי הדירה הקיימת ולא יותר מ 50% משווי הדירה הנרכשת.

מורכב, אז הנה דוגמא לחישוב משכנתא לרכישת דירה שניה:

שווי דירה 2 מליון ש"ח ,ללא משכנתא. בעלי הדירה רוצים לרכוש דירה שעולה 800 אלף. בעיקרון ניתן למשכן נכס קיים לטובת רכישת נכס נוסף עד 50% מהנכס הקיים. כלומר ניתן לקחת משכנתא בשעבוד הנכס הקיים בגובה של 1 מליון ש"ח. אבל בגלל שהדירה הנרכשת עולה רק 800 אלף. ניתן לקחת רק 400 אלף כמשכנתא על הנכס הקיים.

מתי כדאי לקחת משכנתא על דירה שניה וגם משכנתא על דירה קיימת

במקרה כזה העסקה מורכבת, ויש לשקול מספר שילובים של משכנתאות הן של משכנתא על הדירה השניה והן משכנתא על דירה קיימת. חשוב מאוד לערוך את הסימולציה בעזרת יועץ משכנתאות מוסמך. שכן ישנם ניואנסים רבים אשר יכולים להשפיע מאוד על ההחזר החודשי ועל כדאיות ההשקעה.

חומרים נלווים להורדה:

מצגת המאמר

אודות כותב המאמר:

בעל תואר ראשון בכלכלה ו-MBA, הכשרות רבות והסמכות בתחומי הייעוץ הפיננסי למשפחות ולעסקים.

נהנית? כדאי להעביר את זה הלאה.

Share on facebook
לשיתוף בפייסבוק
Share on whatsapp
לשיתוף בוואטסאפ
Share on email
לשיתוף במייל

ליווי מלא לקבלת משכנתא

לפרטים נוספים >>

ליווי פיננסי לעסק שלך

לפרטים נוספים >>

המדריך ללקיחת משכנתא

להורדת המדריך מתנה >>

בדיקת סטטוס פיננסי למשפחות

להורדת המדריך מתנה >>

עכשיו זה קצת יותר מובן?

עולם המשכנתאות והפיננסיים עשוי מעט להפחיד, אבל בשבילי זו שפה מדוברת.
בשביל זה אני כאן – לעשות לך קצת סדר. אשמח לשתף אותך במאמרים נוספים:

סגירת תפריט
WhatsApp chat